Brzydki zapach z pyska psa lub kota co z tym zrobić?

Najczęstszą przyczyną brzydkiego zapachu jest kamień nazębny i stan zapalny dziąseł nim spowodowany.

Płytka oraz kamień nazębny są miejscem silnego rozwoju bakterii. Dziąsła będące w stanie zapalnym są bardzo kruche i często dochodzi krwawień, co umożliwia bakteriom dostanie się do krwioobiegu i wywoływanie poważnych chorób narządów wewnętrznych takich jak serce, wątroba i nerki. W przypadku bardzo nasilonego kamienia nazębnego, gdy dochodzi do owrzodzeń i zaniku dziąseł, po jego usunięciu może się okazać, że korzenie zębów są za bardzo odsłonięte i konieczne będzie usunięcie zębów. Również zaniechanie wczesnego leczenia uszkodzeń i przebarwień zębów może skończyć się ich ekstrakcją – usunięciem.
Podstawowym zabiegiem profilaktyczno-leczniczym jest tzw. scaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Ma to na celu nie tylko pozbycie się powstałych osadów oraz stworzenie warunków ograniczających powstawanie płytki nazębnej.

Obecnie stosuje się ultradźwiękowe aparaty, które w rękach wyszkolonego lekarza weterynarii działają praktycznie bezboleśnie i bardzo efektywnie. Zabiegi takie wykonuje się u psów i kotów.

brzydki-zapach-z-pyska-psa
Bardzo często u szczeniąt ras małych występuje problem z tzw. przetrwałymi zębami mlecznymi. Zęby mlecze wyrzynają się już w 3 tygodniu życia, kończą w 10 tygodniu ostatnie wyrastają przedtrzonowce. Zęby stałe wychodzą natomiast od 3 miesiąca życia do 7, pierwsze wyrastają siekacze ostanie trzonowce. Kły wyrastają w okresie od 3,5 do 7 miesięcy. Często jednak zdarza się, że mimo wyrośnięcia zębów stałych, zęby mleczne nie wypadają. Takie przetrwałe zęby mleczne należy usunąć.

Zapraszamy do gabinetu na wizytę stomatologiczną, lekarz weterynarii oceni stan uzębienia pupila i doradzi odnośnie ewentualnego zabiegu.